چگونه می توانیم باتری اصلی را از باتری تقلبی در تلفن همراه تشخیص دهیم

با اینکه خرید باتری گوشی موبایل، جدا از نوع برند سازنده اون، یکی از انتخابای مهم خرید لوازم الکترونیکی موبایله اما اگه زاویه یه قطعه حساس به باتری نگاه کنیم، شک نداشته باشینً راهکارهایی وجود دارن که واسه تشخیص باتریای اصلی از تقلبی در بازار به کار می رن. هر فردی به تنهایی می تونه با به کار گیری این نکات کاربردی، نوع باتری اصل یا تقلبی موبایل رو تشخیص بده. واسه باخبر شدن از این نکات دعوت می کنیم این مطلب رو تا آخر بخونین.

۱-به نام برند درج شده روی باتری دقت کنین

باتریا هم مانند بقیه قطعات الکترونیکی دارای یه سری نوشته هایی روی بدنه خود هستن که اطلاعات کامل محصول رو معرفی می کنن. یه تیکه از این متن درج شده، کشور سازنده باتری رو نشون میده؛ اما جالبه اگه بگیم نباید به نام کشوری که روی یه باتری نوشته شده اهمیت بدین! خیلی از برنده های باتری که ممکنه شما اونا رو با اسمای ساخت کره، ساخت ویتنام یا ساخت ژاپن مشاهده می کنین، همه در اصل، ساخت کشور چین هستن که به صورت تقلبی به اسمای جور واجور تولید می شن. اینکه با مشاهده نام "ساخت کشور کره" روی یه باتری قضاوت کنین که این محصول از بهترین کیفیت برخورداره، تصور شما به طور کاملً غلطه.

۲-در کشور ایران، قانون کپی رایت واسه باتری موبایل وجود نداره

جای تعجبه که بدونین تموم باتریای گوشی موبایل که در کشور ایران در بازار وجود دارن مانند باتریای آیفون، سامسونگ، هواوی و …، واقعا به وسیله کشور سازنده این گوشیا تولید نشده ان. این اجناس در کشورای دیگری تولید می شن و بعد واردکنندگان ایرونی، اونا رو به کمترین قیمت خریداری کرده و به کشور وارد می کنن. به این نوع تولید و فروش، نبود رعایت قانون کپی رایت می گن.

این نوع مبادلات و فروش باتری در کشور، یه مزیت بزرگ داره و در عین حال، خالی از عیب هم نیس. با این کار، شرکتای تولیدی و بازرگانی ایرونی، لازم نیس هزینه های هنگفت رو واسه برندسازی باتریای تولید خود خرج کنن. اونا خیلی راحت با نام باتری سامسونگ یا آیفون، تجارت خود رو انجام میدن.

یکی از مشکلات نبود قانون کپی رایت اینه که هزینه هایی که واسه تولید باتری آیفون یا سامسونگ تو یه شرکت سطح پایین فرعی در کشور دیگری صرف می شن بسیار کمتر از هزینه هاییه که در شرکت اصلی سامسونگ یا موبایل آیفون خرج می شه. بر همین پایه، بعضی از آدمایی که در واردات باتری موبایل فعالیت دارن، هنگام سفارش خرید باتری از شرکت سازنده، مدلی از باتری رو سفارش میدن که کیفیت پایین تری داره؛ دلیل این کار، فقط کاهش هزینه ها هستش و تنها نتیجه اون، کاهی کیفیت باتری میشه.

۳-به ظرفیت باتری و IC استفاده شده در ساخت اون حواستون باشه

کلا باتریا از دو قسمت اصلی سل و IC تشکیل شدن. سوکت سر باتری که بخش IC متصله، بخش اصلی باتری رو تشکیل داده و وظیفه اون، قطع و وصل کردن جریان برقه. کیفیت IC با کارکرد و طول عمر باتری رابطه مستقیم داره؛ هرچه کیفیت IC بالاتر باشه، سلا تا مدت زمان بیشتری کار می کنن، در نتیجه، طول عمر باتری زیاد شده و سلا دچار بادکردگی نمی شن.

در خرید باتری باید به ظرفیت واقعی اونا هم دقت کرد. اجازه بدین این جمله رو با ذکر یه مثال توضیح بدیم؛ فرض کنین ظرفیت واقعی یه باتری سامسونگ مدل گلکسی نوت۴، ۳۲۲۰ میلی آمپره؛ مشتری خرید این مدل باتری در فرم ثبت سفارش از شرکت، کیفیت پایینتر اونو سفارش میده تا قیمت کمتری بپردازه؛ در این حالت، باتری خریداری شده گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۴ با ظرفیت ۲۰۰۰ میلی آمپر به بازار ارائه می شه. این کار با اینکه سود خوبی واسه فروشندگان داره اما کیفیت باتری رو شدیدا کم می کنه.

به طور مثال، قیمت باتری سامسونگ در مراکز فروش باتری در وب سایتای خارجی، برابر ۲۴ دلار، چیزی در حدود ۳۰۰ هزار تومنه؛ اگه بهترین مدل باتری سامسونگ گلکسی نوت ۴ با کیفیت بالا در ایران، ۱۵۰ هزار تومن به فروش می رسه.

نکته مهم: هیچوقت فردی نمی تونه از روی ظاهر یه باتری، کیفیت واقعی اونو تعیین کنه.

راهکارهای به درد بخور و کاربردی واسه تشخیص باتری اصلی موبایل از باتریای تقلبی

نکاتی که در این قسمت بیان می شن، راهنمای مؤثری در خرید باتری اصلی گوشی موبایل هستن. با این موارد می تونین یه باتری اصلی گوشی موبایل بخرین:

*فناوری :

نسل جدید گوشیا آیفون که پس از مدل IOS 11/3 تولید شدن دارای توانایی Battery Health  هستن. این توانایی در قسمت تنظیمات گوشی در نظر گرفته شده. به تصویر زیر دقت کنین.

با به کار گیری توانایی کاربردی Battery Health در گوشی آیفون می تونین اندازه سلای سالم موجود در باتری تلفن رو تشخیص بدین. این مقدار با واژه Capacity   در بخش تنظیمات نشون داده می شه. Capacity   که در بهترین حالت خود قرار داره باید عدد ۱۰۰ رو نمایش دهد. کم کم و با افزایش عمر باتری گوشی آیفون، این عدد به ۸۰ یا ۹۰ کم میشه. این اعداد به این معنا هستن که سلای باتری در حال نابودی هستن.

شاید تو ذهن شما این سوال به وجود بیاد که اگه باتری گوشی موبایل آیفون رو تعویض کنم، این عدد به مقدار ۱۰۰ برمیگرده؟ باید امتحان کنین. اگه باتری گوشی رو تعویض کردین و عدد ۱۰۰ رو در قسمت Capacity  مشاهده نکردید و یا عددی کمتر از ۱۰۰ نشون داده شد به این مفهومه که باتری استفاده شده دارای کیفیت بسیار پایینیه. اینطوری، این روش می تونه یه راه حل به درد بخور واسه تشخیص باتری اصلی آیفون از تقلبی باشه. لطفا به تصاویر زیر دقت کنین:

در این تصویر می تونین یه باتری باکیفیت آیفون رو که عدد ۱۰۰ رو نمایش میده ببینین.

به این تصویر هم دقت کنین:

اگه در قسمت فوق، هیچ عددی نشون داده نشه به این معنا هستش که IC باتری دچار مشکل شده و کیفیت مناسبی نداره. به نمونه زیر دقت کنین:

*درمورد بقیه برنده های باتری موبایل

ظرفیت باتری و نوع سل در مورد بقیه باتریای گوشی موبایل مثل سامسونگ، ال جی، هواوی و … هم صادقه. در این حالت هم باید توجه کنین که ظرفیت واقعی باتری و نوع IC اون در چه کیفیتی قرار دارن.

سل سامسونگ مدل Samsung SDI، بهترین سل هاییه که در ساخت باتری سامسونگ به کار میره. در تصویر زیر می تونین یه نمونه از بدنه این باتری رو ببینین:

با در نظر گرفتن مطالب فوق، دوبارهً اینم بگیم که راهکارهای قطعی واسه تشخیص کیفیت باتری موبایل وجود نداره. بهترین روش واسه خرید باتری باکیفیت اینه که از راه مراکز معتبر فروش باتری که خدمات گارانتی محصول و برگشت جنسای خراب رو در مدت ۶ ماه ارائه میدن دست به کار شین.

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *