ویژگی های محیط های کاری مناسب برای بانوان

امروزه شرکتای زیادی روی ایجاد محیطای کاری مناسب واسه زنان تمرکز کرده و تلاش می کنن فرصت رسیدن کارکنان زن به سمتای رده بالا رو جفت و جور کنن.

موسسه «Fairygodboss» یه سایت کاریابی آمریکایی مخصوص زنونه. این سایت پس از بررسی محیطای کاری جور واجور، فاکتورهای موثر در افزایش رضایت شغلی زنان رو مشخص کرده که در ادامه چند مورد از اونا رو بررسی می کنیم.  

۱٫ انعطاف پذیری محیط کار

این سایت فهمیده که ۴۰ درصد زنان نمی تونن تعادل بین کار و زندگی رو فدای کارشون کنن. بنابرین شرکتایی که محیط و ساعات کاری انعطاف پذیری رو در اختیار کارکنان قرار میدن از شانس بیشتری در استخدام مدیران میانی زن برخودار هستن.

یکی از شرکتای موفق در این زمنیه «جنرال موتورز» است که امکان ارائه مرخصی و ساعات کاری منعطفی رو در اختیار کارکنان زن قرار میده.

۲٫ مدیران خوش رفتار

این موسسه فهمیده که ویژگیای اخلاقی مدیران واسه زنان مهم تر از عنوان شرکته. وجود مدیرانی که تفاوتای احساسی و عاطفی جنس مخالف رو درک کرده و وظایف متناسب با روحیه زنان رو برعهده اونا بذارن، در بازدهی کارکنان زن خیلی موثره.

یکی از شرکتای موفق در این مورد اپله که فرصتای برابری رو واسه زنان جفت و جور می کنه .

۳٫ شرکتای دارای برنامه جانشین پروری

در برنامه های جانشین پرورری امکان تعیین زنان به عنوان مدیران آینده هست. این برنامه ها مراحل پیشرفت زنان و اهداف و انتظارتی رو که می تونن داشته باشن، مشخص کرده و در افزایش انگیزه اونا نقش زیادی داره.

شرکت دل کارکنانی رو که در دو بازه یک تا دو سال و سه تا پنج سال آینده می تونن سمتای رهبری رو برعهده بگیرن مشخص می کنه.

۴٫ شرکتایی که واسه خونواده کارکنان ارزش قائل شن

افزایش زیادتر از اندازه مسئولیتای مدیران میانی زن در شرکت می تونه روی روابط خانوادگی اونا تاثیر منفی بزاره. توجه به نیازای خانوادگی کارکنان، مثلا دادن مرخصیای با حقوق واسه پدران و مادران می تونه در بهبود روحیه و در نتیجه افزایش بهره وری اونا تاثیر زیادی داشته باشه.

امروزه شرکتای بسیاری در محل کار، مکانی رو به نگهداری از کودکان کارکنان دادن که از این میان میشه به «Patagonia» اشاره کرد.

۵٫ ایجاد رابطه بین مدیران زن

حضور همکاران زن در محیطای کاری می تونه باعث افزایش آرامش و اعتماد به نفس زنان شه. به کار گیری برنامه های ایجاد رابطه بین کارکنان زن و کلاسای آموزشی با حضور مدیران خانوم  می تونه در افزایش روحیه و تجربه اونا تاثیر به سزایی داشته باشه.

گروه «Global Women» شرکت پپسی بین کارکنان زن این شرکت رابطه برقرار کرده و اونا رو به اشتراک تجارب و ایده ها تشویق می کنه.

با ۱۵ کشور امن و مناسب جهان واسه زندگی زنان آشنا شید

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *