کتاب هایی که همه باید بخوانند؛ به انتخاب بیل گیتس، مارک زاکربرگ، اپرا وینفری و ریچارد برانسون

تقریباً تموم افراد مشهور و موفق در میدونای جور واجور، بخشی از موفقیت خود رو مدیون مطالعه و علم اندوزی می دونن. مثلاً شنیده شده بیل گیتس هر سال حدود ۵۰ کتاب می خواند. موسس پولدار مایکروسافت در کنار دیگه نخبگان موفق هر سال تعدادی کتاب رو به عنوان بهترین گزینه ها واسه مطالعه پیشنهاد می کنن. حال در آستانه شروع سال جدید میلادی شما رو با فهرستی از بهترین کتابای پیشنهاد شده به وسیله تعدادی از این افراد مشهور آشنا می کنیم.

فهرست بیل گیتس

ژن: گذشته ای خودمونی (The Gene: An Intimate History): شناخت توالی ژنتیکی به سختی یه موضوع جذاب واسه همه مردم هستش، اما گیتس عقیده داره که «Siddhartha Mukherjee» نویسنده کتاب تونسته استعارها و اشتراکات بسیاری میون این علم و زندگی روزمره آدما پیدا کنه.

اون در این کتاب به دنبال جواب دادن به تعدادی از سوالات بزرگ و کلیدی که به شخصیت و هویت ما مربوط می شونده.

Seveneves: یه رمان علمی تخیلی که حضورش در میان محبوبای بیل گیتس واقعاً باحال به نظر می رسه. قصه به شکلی مهیج شروع می شه، از همون جمله اول و با خبر انفجار ماه. بعد بارانی از شهاب سنگای مرگ بار بر سر آدما فرو می ریزه و… گیتس عاشق جزئیات علمی و دقیق ارائه شده به شکل این داستان آخر الزمانیه.

سیپینا: گذشته ای کوتاه از نوع بشر (Sapiens: A Brief History of Humankind): ما تنها گونه آدمای روی زمین نبوده ایم. طبق بعضی یافته ها حدود ۱۰۰ هزار سال قبل ۶ نژاد جور واجور از آدمای اولیه روی زمین زندگی می کردن. اما «هومو سیپین» تنها نژادیه که تا امروز دووم آورده.

گیتس در باره این کتاب میگه: «این یکی رو هم من و هم ملیندا خوندیم و دلیل شروع بحثای زیادی بین ما بر سر میز شام شده. Yuval Noah Harari به عنوان نویسنده زحمت بسیاری متحمل شده تا کل تاریخ بشر رو در ۴۰۰ صفحه جای دهد.»

البته نویسنده به اینم اکتفا نکرده و تلاش کرده نگاهی هم به آینده و تاثیر علومی مانند ژنتیک و هوش مصنوعی در تعریف واژه «آدم» در آینده داشته باشه.

فهرست مارک زاکربرگ

ساختار انقلابای علمی (The Structure of Scientific Revolutions): این کتاب که در سال ۱۹۶۲ به نوشتن درآمده یکی از مراجع اصلی در مورد تاریخ نگاری علم هستش. نوشته مورد بحث دیدگاه تازه ای در مورد پیشرفتای انقلابی در علم به دست میده. مدیرعامل فیسبوک درباره اون میگه: «این یه کتاب تاریخیه که به ما میگه چه وقتی علم و تکنولوژی به پیشرفتی برگشت ناپذیر منجر شدن و کی بقیه عوامل اجتماعی دلیل این پیشرفتا شدن.»

شروع بی انتها (The Beginning of Infinity): دیوید داچ (David Deutsch) به عنوان نویسنده این کتاب و یه فیزیکدان تجربی باور داره که جوابای روشنی درباره دنیا هست که هنوز کشف نشده. اون عقیده داره که واسه هر حقیقتی جوابی علمی هست.

زاکربرگ درباره اون میگه: «خیلی خوبه که سال خود رو با کتابی پایان ببرین که نشون میده ارائه توضیح واسه هر پدیده ای چیجوری موقیتای به طور کاملً جدیدی رو بوجود می آورد.»

فهرست اوپرا وینفری

جایگاه روح (The Seat of the Soul): گری زوکوف (Gary Zukav) این کتاب رو در سال ۱۹۸۹ منتشر کرده و در اون درباره روش اعمال قدرت بر بقیه از راه قصد و اراده مثبت به جای قصد و خواستای از روی دشمنی بحث کرده. زوکوف در جایی از کتابش میگه: «هر عمل، اندیشه و احساس ما از یه قصد سرچشمه میگیره و هر نیتی اثر و نتیجه ای به دنبال داره. وقتی در دلیلی شریک باشیم، در اثر و نتیجه اونم شریک هستیم.»

وینفری از این کتاب به عنوان یکی از سرمشقای اساسی در راه زندگی شخصی و حرفه ای خود یاد می کنه.

کشتن مرغ پیرو (To Kill a Mockingbird): داستان دختر وکیلی سفید پوست که دفاع از جوون مشکی پوستی بردوش میگیره. اوپرا وینفری میگه که در کودکی این کتاب رو می خونده و وقتی به مدرسه می رفته نمی تونسته درباره اون حرف نزنه. اون همه همسالان خود رو به خوندن اون تشویق می کرده. وینفری این کتاب رو یکی از شکل دهنده های شخصیت خود می دونه.

فهرست ریچارد برانسون

کتاب ۱۹۸۴: نویسنده مشهور جورج اورول در سال ۱۹۵۰ داستان خود رو به رشته تحریر درآورده س. این قصه در مورد دنیا در سال ۱۹۸۴ه. جایی که یه دولت گسترده تموم حرکات مردم خود رو شدیدا زیر نظر داشته و با خشونت با اونا برخورد می کنه.

ریچارد برانسون مالک پولدار هولدینگ بزرگ Virgin عقیده داره که هرچند کتاب مورد بحث در مورد یه سال و تاریخ خاصه، اما داستان اون واسه همیشه تاریخ آموزنده میشه.

سفرهایی با چارلی در جستجوی آمریکا: نویسنده مشهور جون اشتاین بک در این کتاب توضیح یه سری از سفرهای خود با سگ وفادارش به سرتاسر آمریکا رو به رشته تحریر درآورده.

اون در این سفرها از بین پارکای ملی، جاده های انحرافی و شهرهای بزرگ عبور کرده و با عادی ترین و بی آلایش ترین مردمون دیدار داشته و تصویری روشن از چگونگی زندگی و باورهای خیل خیلی از کسائی که در این کشور زندگی می کنن رو ارائه میده. برانسون این کتاب رو به عنوان راهنمایی واسه روش زندگی بهتر به همه پیشنهاد می کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*