پرسش و پاسخی پیرامون دوربین دوگانه تلفن های هوشمند پی ۹ و پی ۹ پلاس هوآوی؛ همکاری با لایکا تا چه حد موثر بوده است؟

روز گذشته هوآوی از جدیدترین تلفنای هوشمند پرچمدار خودش یعنی P9 و P9 Plus پرده برداشت و شاید مهم ترین نکته در مورد این اجناس که جای توجه داشته باشه دوربین یا بهتر بگیم سیستم دوربین اوناس؛ چون در این دیوایسا تماشاگر حضور دو ماژول اصلی در بخش پشتی دستگاه واسه ثبت تصاویر هستیم.

در گذشته دوربینای دوگانه واسه راهکارهای غیر کاربردی و فقطً تبلیغاتی مانند گرفتن عکسای سه بعدی و… در موبایلا حضور پیدا می کردن، اما حالا هوآوی به دنبال محقق کردن هدفی بسیار ارزشمندتره: دو دوربین اصلی پی ۹ در کنار همدیگه و به کمک هم تنها یه تصویر رو به ثبت می رسونن، ولی تلاش دارن تا همون یه عکس کیفیتی بسیار بالا داشته باشه.

اجازه بدین بخاطر این چگونگی کارکرد دوربین جدیدترین پرچمداران هوآوی رو یکم بیشتر بررسی کنیم.

به چه دلیل یه دوربین دوم در محصول حاضره؟

دو دوربینی که به دنبال ۹ تعبیه شدن دو کار متفاوت رو به آخرسر می رسونن. یکی از این دوربینا دارای یه سنسور عادی RGBه و تصاویر رنگی رو جفت و جور می کنه؛ دیگری اما سنسوری مونوکروم داره و همه صحنه ها رو به شکل مشکی و سفید به ثبت میرسونه.

سنسور دوم کاربردش این نیس که با اون عکسای مشکی و سفید بگیرین (هر چند اگه بخواین می تونین این کار رو بکنین)، بلکه وظیفه اصلی اش جفت و جور آوردن داده های بیشتر واسه گرفتن عکسای با کیفیت تره. یا در اصل وقتی دستگاه می خواد عکس رو پردازش کنه به کمک این سنسور اطلاعات کامل تر و دقیق تری رو در اختیار داره و در نتیجه باید خروجی مطلوب تری رو آماده سازه.

بسیار ، ولی به چه دلیل حضور سنسوری که فقط به مشکی و سفید محدوده می تونه اثر داشته باشه؟

شاید واسه تون یکم عجیب جلوه کنه، ولی یه سنسور مونوکروم میتونه جزئیات بیشتری رو نسبت به یه سنسور رنگی از یه صحنه جمع آوری کنه. دلیل هم در این مسئله خلاصه می شه که سنسور نامبرده همیشه تلاش داره تا درک کنه چقدر نور در حال وروده و خودشو درگیر اینکه نورهای ورودی چه رنگی هستن نمی کنه.

در طرف دیگه ماجرا، سنسورهای RGB همیشه نورهای ورودی رو فیلتر می کنن تا تشخیص بدن اونا چه رنگی هستن و در کجای تصویر باید بشینن. به خاطر همین یا به خاطر این روش فیلترینگ بخشی از جزئیات که با اونا میشه تصویری روشن تر به دست آورد در این سنسورها از کف میره.

هوآوی میگه حالا پی ۹ با تکیه بر دو سنسور خود موقع گرفتن عکس، ۲۷۰ درصد نور بیشتر نسبت به آیفون ۶ اس و ۷۰ درصد نور بیشتر نسبت به گلکسی اس ۷ دریافت کرده و پس تصاویری به مراتب قشنگ تر جفت و جور می کنه.

کارکرد این دو دوربین در کنار همدیگه به چه صورته؟

دو دوربین به صورت همزمان از یه صحنه عکس می گیرن، بعد پی ۹ داده های به دست اومده از دو سنسور رو پردازش می کنه و بهترین تصویر ممکن رو از ترکیب اونا خلق می کنه. دوربین رنگی دستگاه، همونطور که گفتیم جزئیات عکسای رنگی استاندارد رو جفت و جور می کنه و بعد با ترکیب این جزئیات با داده های به دست اومده از سنسور مونوکروم به صورت تئوری باید به عکسی بسیار با کیفیت دست پیدا کنیم.

عکسایی که به این روش تولید می شن نسبت به دوربینای عادی کیفیت بیشتر و ابعاد بزرگ تری داشته وای لایتا و سایه ها در اونا دقیق تر و قشنگتر تر به تصویر کشیده می شن.

به چه دلیل به جای این راه حل پیچیده یه سنسور به مراتب بهتر استفاده کرده نشده؟

به خاطر این که به کار گیری یه سنسور بسیار بهتر تو یه تلفن هوشمند چیزی به طور کاملً سخت حساب می شه. اگه عکسای مطلوب تری رو از موبایل خود می خواین، پس باید در اون سنسوری بزرگتر بذارین که بتونه نور بیشتری رو جذب کرده و جزئیات دقیق تری رو جمع آوری کنه.

اما نکته در اینجاس که ابعاد اسمارت فونا کوچیک هستن و همیشهً هم تماشاگر کامپکت تر و نازک تر شدن شون هستیم. پس یه سنسور بزرگ تر دلیل می شه برجستگی ناخوشایند در پشت دستگاه بوجود اومده و یا طراحی اون دچار وضعیتی بد شه.

هوآوی واسه دوری از این مسائل و حفظ کیفیت عکسایی که به وسیله پرچمدارانش جفت و جور می شن به سراغ راه حلی هوشمندانه رفته.

هوآوی ً با لایکا وارد همکاری شده؛ برندی که دوربینایی ۷.۰۰۰ دلاری می سازه. این همکاری واقعاً موثر بوده؟

لایکا در پیشرفت محصول با هوآوی همکاری داشته، اما انتظار نداشته باشین پی ۹ با لنزهای دوربینی دارای کیفیت افسانه ای دیگه تولیدات این برند به دست شما برسه.

طبق اطلاعات موجود لنزهای به کار رفته در اسمارت فونای مورد بحث «تحت لیسانس لایکا» هستن؛ یعنی شرکت نامبرده در بوجود آوردن شون نقش یا نظارت جدی داشته. البته از طرف دیگه نمی بایست از یاد ببرم لایکا این عادت رو هم داره که اجازه بده دیگه شرکتا فقطً از اسمش استفاده تجاری کنن، هر چند ً هوآوی همکاری بالاتر از اینجور شرایطی رو تجربه می کنه.

به هر حال دست آخر از یاد نبرین با یه موبایل طرف هستین و همین مسئله واسه لایکا هم محدودیتیایی رو بوجود می آورد.

به کار گیری دو دوربین دلیل کند شدن روند عکاسی نمی شه؟

در جواب باید بگیم دست کم دلیل علمی واسه اتفاق افتادن اینجور اتفاقی وجود نداره و حتی هوآوی تلاش کرده با به کار گیری یه چیپ جداگونه «پردازش عمق» روند کارای مربوط به ثبت عکس در پرچمداران جدید خود رو تسریع کنه.

شرکت چینی میگه به کار گیری این چیپ دلیل شده تا دستگاه اونا نسبت به نمونه هایی که به راه حلای فقطً نرم افزاری متکی هستن برتری یافته و در بین فوکوس کردن ۲۰۰ درصد سریع تر باشه. به زبون ساده پی ۹ بسیار تند تر از چیزی که قبلاً دیدین روی یه صحنه فوکوس کرده و آماده تصویربرداری از اون می شه.

به چه دلیل چندین وضعیت فوکوس هست؟

طبق اینکه از چه صحنه ای عکس می گیرین پی ۹ از یکی از حالتای فوکوس خودکار خود استفاده میبره. واسه سوژهایی که بسیار نزدیک باشن پرچمدار چینیا از فوکوس لیزری بهره میگیره.

فوت وفن یاد شده این روزا به طور کاملً تبدیل به یه استاندارد گشته و تماشاگر حضور اون در بعضی از اجناس دیگه هوآوی مانند نکسوس ۶ پی هم هستیم. این فوت وفن به این مسئله متکیه که چه مدت زمان برده لیزر به سوژه رسیده و بعد به سمت موبایل برگرده؛ اینطوری فاصله با سوژه محاسبه می شه.

واسه سوژهای یکم دورتر پی ۹ به سراغ روشی مشابه چشم آدم میره تا تشخیص بده روی کدوم شی باید تمرکز کنه و البته اگه هیچ کدوم از این روش ها موثر واقع نشن آزمایش براساس کنتراست در دستور کار قرار میگیره، که نسبت به راه حلای قبلی کندتر میشه.

هوآوی واسه بهبود کارکرد دوربینای پی ۹ و پی ۹ پلاس چه تصمیمات دیگری فکر کرده؟

موفق ترین برند چینی تولید کننده موبایل در جهان فقط به تصاویری که دوربین پرچمداران تازه اش می گیرن اکتفا نکرده و تلاش کرده اونا رو به صورت نرم افزاری هم بهینه کنه. از همین رو تماشاگر اون هستیم افکتایی اعمال می شن تا بوکهایی قشنگتر رقم بخورند، یا شعاعای نوری به شکلی باحال تر از عادی پردازش شده به تصویر کشیده می شن.

هدف اصلی این بوده که چیزی که پی ۹ ثبت می کنه به خروجی دوربینای بزرگ تر و کاراتر نزدیک تر شه. البته این افکتا و پردازشای نرم افزاری قابل تنظیم هستن و شما می تونین اجازه بدین نرم افزار عکس هاتون رو بهتر کنه یا اینکه در این موضوع نقشی نداشته باشه. راحت تر اگه بگیم به کار گیری دوربین به صورت دستی و خارج از حالت خودکار هم ممکن میشه.

از همه اینا بگذریم، پی ۹ و دیگه همتای اون می تونن عکسای خوبی بگیرن؟

سئوالی که در بالا پرسیده شده شاید مهم ترین و اصلی ترین سئوال باشه. هوآوی گالری از نمونه عکسای جفت و جور شده به وسیله پی ۹ رو منتشر کرده که بسیار قشنگتر هستن. نباید از خاطر ببریم شرکتای موبایل ساز همیشه در مورد عکسایی که مثلا تصویر جفت و جور گشته به وسیله دوربین اسمارت فون جدید خود ارائه می کنن شدیدا حساس هستن و در انتخاب اونا وسواس خاصی به خرج میدن.

پس باید یکم صبور باشیم تا محصول در دسترس همه قرار گرفته و بعد به آزمایش دقیق تر اون بپردازیم. در آخر از شما دعوت به عمل میاریم نمونه عکسای گرفته شده به وسیله دوربین پی ۹ رو مشاهده و خودتون به قضاوت درباره اونا بشینین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*