نگاهی عمیق تر به دخالت خود سرانه ی گوگل در یک پرونده ی کودک آزاری

جون هنری اسکیلرن ۴۱ ساله که به کارگری ساده در رستوران اشتغال داشت روز پنجشنه با اتهام در اختیار داشتن تصاویر کودک آزاری و هم اینکه گسترش محتوای ویدئویی در رابطه بازداشت شد. ایشون میخواس تصاویر ناشایست از آزار و سو به کار گیری کودکان رو از راه ایمیل واسه یکی از دوستانش بفرسته و درست در وقتی که پلیس ایالت هیوستون آمریکا در تلاش واسه کسب مجوز بازرسی کامپیوتر و تبلت ایشون بود گوگل وارد عمل شد و با افشا ساختن فعالیتای غیر قانونی ایشون امکان بازداشتش رو جفت و جور آورد.

گوگل به صورت عادی همه تصاویری که از اشتراکای جیمیل عبور می کنن رو بررسی و اسکن می کنه، تا بتونه تصاویر در رابطه به آزار جنسی کودکان و سو به کار گیری اونا رو کشف کرده و از رد و بدل شدنشون جلوگیری کنه. در حالت عادی و از نگاه عموم اینجور عملی از طرف گوگل به توجه به طور کاملً مثبت و به درد بخور می رسه، ولی جون هاوز که در مورد سایبری مشاوره ارائه می کنه میگه بعضیا ممکنه دیدگاهی متفاوت داشته باشن و با دودلی به فعالیت یاد شده نگاه کنن.

ایشون اضافه می کنه با شنیدن این خبر بعضی گوگل رو حامی و همراه آژانسای امنیتی و دولتی تصور می کنن، و به این باور می رسن که این شرکت و بقیه غولای تکنولوژی به اینجور بهانهایی خود رو مجاز می دونن تا در حریم خصوصی آدما به سرکشی پرداخته و در مورد اونا به جمع آوری اطلاعات واسه روز نکنه بپردازند.

در ادامه با ما همراه شید تا اطلاعات بیشتری در مورد فعالیتای گوگل در مورد بررسی اطلاعات ذخیره شده از کاربران روی سرویس هاش به دست بیارین.

اسکیلرن که میخواس تصاویر کودک آزاری رو از راه جیمیل بفرسته، قبل از اینم با اتهامایی مشابه بازداشت و از ایشون انگشت نگاری یکتای دیجیتال به عمل اومده بود. وقتی تصاویر مورد بحث به وسیله ایشون از راه سرویس ایمیل شرکت گوگل فرستاده شد، این تصاویر به وسیله یه سیستم خودکار بررسی و شناسایی شدن. گوگل پس از اون وارد عمل گردید و اطلاعات اشتراک اسکیلرن رو به پلیس انتقال داد.

قوانین فدارال از جفت و جور آورندگان سرویسای رابطه الکترونیکی مانند گوگل درخواست دارن، که در صورت باخبر شدن از هر گونه فعالیت مشکوک در مورد کودک آزاری اونو در کمترین زمان ممکن گزارش کنن، ولی اینکه این درخواست مجوز قانونی واسه جستجوی فعالانه در اشتراکای کاربران حساب می شه، سئوالیه که حالا بسیار جدی تر مطرح شده. اگه فرض رو بر این بذاریم که این قانون به روشنیً مجوزی واسه بررسی فعالانه اشتراک کاربران حساب نمی شده، بازم گوگل تصمیمش رو بر این بنا گذارده که کلیه اشتراکای سرویس ایمیل خود رو تحت نظر داشته باشه، تا بتونه به مبارزهبا فعالیتای در رابطه به کودک آزاری و سو استفاده جنسی روی این سرویس بپردازه.

یکی از سخنگویان شرکت گوگل در همین رابطه و طی اعلام نظری میگه: همه شرکتای بزرگ اینترنتی بدیش اینه در آخر با کاربرانی که در مورد کودک آزاری فعالیت دارن سر و کار دارن. پس گوگل ترجیح داده با بررسی فعالانه کلیه اشتراکای موجود روی سرویسای خود به شناسایی و حذف تصاویر در رابطه به این مسئله بپردازه و ً سرویس جیمیل هم از این قانون مستثنا به حساب نمیاد.

گوگل دست کم در فقط ایمیلا رو واسه توقف جرم کودک آزاری بررسی می کنه، و شما ممکنه ایمیلای مجرمانه دیگری رو با سرویسای این شرکت بفرستین بدون اینکه گوگل به شما توجهی داشته باشه، و فعلا بعید به نظر می رسه روشی واسه بررسی و کنترل بقیه جرایمی که در حال صورت قبول کردن از راه ایمیلای رد و بدل شده در جیمیل هستن به وسیله این شرکت اجرا شده باشه. گوگل اشاره میکنه مهمه بقیه بدونن ما از تکنولوژی بررسی ایمیلا فقط واسه شناسایی تصاویر کودک آزاری استفاده می کنیم و به غیر از تصاویر به بقیه محتوای اسمای الکترونیکی توجهی نداریم.

البته یه نکته ظریف دیگه هم هست آنهم اینکه بررسی محتوای اسمای الکترونیکی بخشی از وجود ذاتی سرویس ایمیل این کمپانیه، و به نظر هم نمیاد این وجود در آینده یی نزدیک دچار تغییر شه. جیمیل سرویسی مجانیه و ایمیلای رد و بدل شده در اون به وسیله روشی که گوگل مدعیه به هویت کاربران توجهی نداره مورد بررسی قرار می گیرن تا به هر کاربر تبلیغاتی در رابطه به فعالیت هاش نشون داده شه. به هر حال یه سرویس رایگان با عظمت جیمیل نیازمند تامین هزینه هاش بوده و این روشیه که گوگل واسه حل مسئله هزینه ها انتخاب کرده.

نکته بعدی در اینجاس این روش بررسی ایمیلا به خاطر نمایش تبلیغات در رابطه، تقریباً از شروع کار سرویس جیمیل وجود داشته، و هر کاربری که در این سرویس اقدام به ایجاد اشتراک و عضویت می کنه دونسته یا ندونسته به موافقت با اون و پذیرفتنش اقدام کرده.

وقتی شما در بین ثبت نام در سرویس جیمیل با این بند در رابطه به فعالیتای گوگل موافقیت میکنین، باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که گوگل می تونه پا رو بالاتر گذاشته و با توانایی اسکن ایمیلهایش کارای بسیاری بیشتری هم بکنه. مگه اینکه خوش بین باشیم و خودمون رو راضی کنیم گوگل از این امکانی که در اختیار داره فقط واسه موارد مثبت استفاده می کنه.

با در نظر گرفتن چیزی که بیان شد حالا میشه بهتر فهمید مدافعین حقوق حریم خصوصی به چه دلیل در مورد چیزی که گوگل و بقیه کمپانیای اینترنتی با اطلاعاتی که از ما در اختیار دارن می تونن بکنن بیان نگرانی می کنن. حتی در موردی مثل اسکیلرن یه مجوز قانونی واسه بررسی وسایل فیزیکی دیجیتال ایشون کفایت می کرده، ولی گوگل با تکیه به درخواستی که قانون فدرال از این شرکت داره کل رابطه رو تحت بررسی قرار میده و با کشف نشونه هایی خاص در مورد یه اشتراک دخالت می کنه.

مدیر وکلای گوگل در این رابطه به دیلی تلگراف توضیح میده، گوگل از سال ۲۰۰۸ پایگاه داده ای رو به وجود آورده و بر مبنای اون به بررسی تصاویر موجود روی سرویس هاش می پردازه، تا بتونه تصاویر  موجود از کودک آزاری رو در سرویس جستجویش و همینطور صندوق ایمیل ۴۰۰ میلیون کاربر سرویس جیمیل شناسایی و به مقابله با اونا بپردازه.

گوگل از تکنولوژی فوتو دی ان ای مایکروسافت واسه بررسی تصاویر به صورت خودکار و تمیز دادنشون از تصاویر کودک آزاری استفاده می کنه، و البته این تکنولوژی الان مورد استفاده فیس بوک و توییتر هم قرار گرفته. ویدیوها هم یکی دیگه از موارد مورد بحث هستن، و گوگل نرم افزار تشخیصی خودشو واسه بررسی ویدئوها مورد استفاده قرار میده تا از منتشر کردن ویدئوهای در رابطه به کودک آزاری جلوگیری کنه.

در حالی که تکنولوژیایی مانند فوتو دی ان (PhotoDNA) هم بدون مشکل نیستن و ممکنه به دلیل نبود وجود اطلاعات کافی در پایگاه داده مورد استفاده خود نتونن بعضی از تصاویر کودک آزاری رو تشخیص بدن، اقدام فعالانه گوگل در بررسی محتوای تصویری ایمیلا، و دخالت خودسرش در پرونده اسکیلرن یه سئوال رو بیشتر از قبل قوت می بخشه. اینکه گوگل با در اختیار داشتن اطلاعاتی که در رابطه به حریم خصوصی کاربران و ارتباطات اونا با بقیه می شه چه کارای دیگری رو ممکنه بکنه؟ گوگل اصرار بر این داره که این سیستم بررسی خودکار فقط به مسئله کودک آزاری حساسه، ولی اگه روزی این شرکت اقدام به بررسی اطلاعات ما به روش یی دیگه و به کار گیری اونا هم جهت با اهدافی غیر معمولی کنه چیکار باید کرد؟ و در اون زمان با در نظر گرفتن رشد گوگل در شکلای جور واجور زمینه ها از جستجو گرفته تا هوش مصنوعی و رباتیک، میتونیم از خودمون و حریم خصوصیمان دفاع کنیم؟

اینا مسائلی هستن که بعد از مطرح شدن دخالت خودسرانه گوگل تو یه پرونده کودک آزاری، به شکل جدی واسه بعضی از افراد تبدیل به سوال شدن و البته فعلاً جواب مشخصی در موردشون وجود نداره. نظر شما در این رابطه چیه؟ اقدام گوگل رو مثبت عرض یابی می کنین یا اونو تهدیدی واسه آینده دنیای سایبری و حریم خصوصی افراد آنلاین میدونید؟

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *