تشریح عناصر هزینه ­های کیفیت

هزینه­های ارزیابی و آزمایش

هزینه­های مرتبط با اندازه­گیری، بازرسی یا ممیزی محصولات یا خدمات به منظور حصول اطمینان از تطابق با استانداردهای کیفی و نیازمندی­های عملکردی.

۲-۱٫ هزینه­های بازرسی و آزمایش خرید

هزینه­های بازرسی و آزمایش خرید را به صورت کلی می­توان به عنوان هزینه­های صرف شده برای بازرسی/ آزمون اقلام خریداری شده یا خدمات، برای تعیین قابلیت پذیرش آنها برای استفاده در نظر گرفت. این فعالیت ها می­تواند به عنوان بخشی از فعالیت بازرسی، دریافت یا به عنوان بازرسی در محل تامین کننده، مد نظر قرار گیرد.

۲-۱-۱٫ بازرسی­ها و آزمون­های اقلام دریافتی یا ورودی

شامل کلیه هزینه­های بازرسی/ آزمون معمول برای مواد خریداری شده، محصولات و خدمات. این هزینه­ها معرف یک خط مبنا برای هزینه ارزیابی محصولات خریداری شده به عنوان یک قسمت مداوم بخش بازرسی دریافت می­باشد.

۲-۱-۲٫ تجهیزات اندازه­گیری

هزینه تامین (شامل هزینه­های استهلاک یا هزینه­های مصرفی، کالیبراسیون و نگهداری و تعمیرات و تجهیزات اندازه­گیری و ابزارآلات و سنجه­هایی که برای بازرسی اقلام خریداری شده، مورد استفاده قرار می­گیرند.

۲-۱-۳٫ بررسی صلاحیت محصولات تامین­کننده

هزینه­های اضافی بازرسی یا آزمون (شامل هزینه­های آزمون زیست محیطی) که به صورت دوره­ای برای بررسی کیفیت محصولات خریداری شده صرف می­شود. این هزینه­ها معمولا یکبار در سال اتفاق می­افتد، با این وجود ممکن است در موقعیت­های مختلف تولید که در طول یکسال به وجود می­آید تکرار شوند. کاربردهای معمول این قبیل هزینه­ها به شرح زیر هستند:

الف. بازرسی اولین کالا (شامل بازرسی تفصیلی و آزمون­های مخرب) بر روی نمونه­ای از مجموعه­های مواد و خدمات جدیدی که به تازگی توسط تامین کننده عرضه شده­اند.

ب. بازرسی اولین کالا برای دومین و سومین منبع که قبلا تعیین صلاحیت شده­اند از اجزای کلیدی محصول نهایی.

ج. بازرسی اولین کالا از اولین محموله کالایی که برای فروش ارسال می­شوند.

۲-۱-۴٫ بازرسی منابع و برنامه­های کنترل

تمامی هزینه­هایی که شرکت برای انجام فعالیت­های ذکر شده در بند ۲-۱-۱ و ۲-۱-۳ در محل شرکت تامین کننده و یا یک آزمایشگاه مستقل متحمل می­شود. این قسمت معمولا تمامی هزینه­های بازرسی انجام شده برای محموله­هایی که مستقیما از محل تامین­کننده به محل مشتری، دفاتر فروش یا گارگاه­های نصب، حمل می­شوند را پوشش می­دهد.

۲-۲٫ هزینه­های ارزیابی عملیات­ها (خدمات یا ساخت)

به طور کلی هزینه­های ارزیابی عملیات­ها شامل کلیه هزینه­های بازرسی، آزمون یا ممیزی است که شرکت برای تضمین و اطمینان از قابل پذیرش بودن محصول یا خدمات و حرکت از یک مرحله به مرحله بعدی در طول کل فرآیند تولید یا خدمات (از ابتدا تا زمان تحویل محصول) بایستی متحمل شود. هر جایی که از دست دادن مواد یا محصولات، بخشی از فعالیت ارزیابی محسوب شود، مانند قطعاتی که برای تنظیم دستگاه استفاده می­شوند یا انجام آزمون­های مخرب، هزینه­های مربوطه بایستی ثبت و محاسبه شوند.

 

 

۲-۲-۱٫ ممیزی­ها، آزمون­ها، بازرسی­ها و سایر عملیات­های برنامه­ریزی شده

هزینه­های مربوط به تمامی بازرسی­ها، آزمون­ها و ممیزی­های برنامه­ریزی شده که سرتاسر فرآیند تولید در قسمت مشخصی از فرآیند بر روی محصول یا خدمت صرف می­شود. هزینه­های بازرسی و آزمون نهایی محصولات نیز در همین قسمت محاسبه و ثبت می­گردد. هزینه­های مربوط به استفاده از نمونه محصولات، برای آزمون­های مخرب نیز در همین قسمت تعیین می­گردد. این بخش خط مبنای هزینه ارزیابی عملیات­ها می­باشد. این قسمت شامل هزینه­های رفع نقص، بازکاری، تعمیر یا مرتب کردن انباشته­های رد شده نمی­باشد، این هزینه ها عموما به عنوان هزینه­های خطا مد نظر قرار می­گیرند.

۲-۲-۱-۱٫ نیروی انسانی بازرسی­کننده

کاری که توسط افرادی مستقل از بازرسین، در هنگام ارزیابی فرآیند انجام می­شود. این فعالیت معمولا جزیی از وظایف کارکنان بخش تولید محسوب می­شود.

۲-۲-۱-۲٫ ممیزی­های کیفیت محصول/ خدمات

هزینه­های پرسنلی صرف شده برای انجام ممیزی کیفیت محصول در حین فرآیند یا محصولات/ خدمات نهایی.

۲-۲-۱-۳٫ موادی که تحت بازرسی و آزمون قرار می­گیرند

موادی که در هنگام انجام فعالیت کنترل کیفیت مورد استفاده قرار گرفته و یا از بین می­روند به عنوان مثال می­توان به بازرسی، به همراه شکافتن محصول، تست سقوط، تحت ولتاژ بالا قرار دادن یا آزمون عمر محصول اشاره نمود.

 

 

۲-۲-۲٫ بازرسی­ها و آزمون­های مربوط به تنظیم (کردن)

کلیه هزینه­های تنظیمات/ بازرسی­ها و آزمون­های اولین قطعه که برای کسب اطمینان از تنظیم مناسب ابزار و ماشین­آلات برای تولید محصولات قابل پذیرش قبل از شروع به تولید هر انباشته صرف می­شود، یا هزینه­های مربوط به کسب اطمینان از قابل پذیرش بودن تجهیزات بازرسی و اندازه­گیری برای آغاز یک روز جدید، شیفت کاری جدید یا دوره­های زمانی دیگر.

۲-۲-۳٫ آزمون­های خاص

کلیه هزینه­های غیر معمول بازرسی و آزمون که بر اساس طرح ارزیابی محصول بر روی محصول ساخته شده صرف می­شود. معمولا این هزینه­ها شامل نمونه­گیری­های سالانه یا هر شش ماه یکبار از محصولات حساس برای انجام ارزیابی­های کامل­تر و تفضیلی­تر جهت کسب اطمینان از تداوم انطباق آن با نیازمندی حساس و مهم زیست محیطی می­باشد.

۲-۲-۴٫ سنجش کنترل فرآیند

هزینه تمامی سنجش­های برنامه­ریزی شده برای حصول اطمینان از تطابق تجهیزات کنترلی محصول یا خدمات با استانداردهای از پیش تعیین شده در خط تولید یا هنگام ارائه خدمات و هنگام دریافت مواد ورودی. مشتمل بر کلیه هزینه­هایی که صرف تداوم نتایج قابل قبول می­گردد.

۲-۲-۵٫ حمایت و پشتیبانی از طریق انجام فعالیت­های آزمایشگاهی

هزینه مربوط به تمامی آزمون­های آزمایشگاهی که بایستی برای حمایت و پشتیبانی از طرح­های ارزیابی محصول یا خدمات انجام شود.

 

۲-۲-۶٫ تجهیزات اندازه­گیری (بازرسی و آزمون)

از آنجایی که تجهیزات مورد نیاز اندازه­گیری یا کنترل فرآیند به عنوان بخشی از فعالیت­های ارزیابی محسوب می­شوند، بنابراین هزینه­های مربوط به تهیه و تدارک (شامل هزینه استهلاک یا هزینه مصرف)، کالیبراسیون و نگهداری و تعمیرات آنها نیز در همین قسمت محاسبه و ثبت می­شود. کنترل این تجهیزات تضمین کننده صحت نتایج به دست آمده بوده، و بدون انجام این کنترل­ها موثر بودن برنامه­های ارزیابی در معرض خطر قرار می­گیرد.

۲-۲-۶-۱٫ حدود مجاز استهلاک

مقدار کل استهلاک مجاز برای تمامی تجهیزات بازرسی و آزمایش تخصیص داده شده.

۲-۲-۶-۲٫ هزینه­های تامین تجهیزات اندازه­گیری

هزینه­های ساخت یا تامین تمامی تجهیزات بازرسی و آزمایش سنجه­ها که هنوز تخصیص داده نشده­اند.

۲-۲-۶-۳٫ نیروی انسانی مورد نیاز برای کالیبراسیون و نگهداری

هزینه کلیه فعالیت­های بازرسی، کالیبراسیون، نگهداری و کنترل مربوط به تجهیزات و وسایل بازرسی و آزمایش و سنجه­ها که برای ارزیابی فرآیندها، محصولات یا خدمات به منظور اطمینان از انطباق با نیازمندی­ها، صرف می­شوند.

۲-۲-۷٫ اخذ تایید و گواهینامه از سازمان­های بیرونی

هزینه تمامی گواهینامه­ها و تاییدیه­های مورد نیاز از سازمان­های بیرونی، از جمله آزمایشگاه­های تعیین شده توسط پذیره­نویسان، ASTM و یا نماینده تعیین شده توسط دولت. شامل هزینه­های تهیه نمونه اولیه، ارسال هر گونه هزینه­های ارتباطی جهت دستیابی به تایید نهایی، شامل هزینه­های ارتباط با مشتری می­گردد.

۲-۳٫ هزینه­های بازرسی و آزمایش خارجی

هر وقت که لازم باشد محصول قبل از تحویل رسمی به مشتری، در کارگاه راه اندازی، نصب یا کنترل شود، هزینه­های بازرسی و آزمایش خارجی محاسبه می­شوند. این هزینه همچنین هنگامی که احتیاج به آزمایش کردن محصول یا خدمات جدید در محل کارگاه باشد، محاسبه و ثبت می­شوند.

۲-۳-۱٫ ارزیابی عملکرد در محل کارگاه

هزینه تمامی ارزیابی­های برنامه­ریزی شده (شامل بازرسی­ها، آزمون­ها، ممیزی­ها و سایر فعالیت­های پشتیبان ارزیابی) که در محل کارگاه برای نصب/ تحویل محصولات بزرگ و پیچیده یا اجرای خدمات پشتیبانی صرف می­شود (به عنوان مثال تعمیرات یا راه­اندازی مجدد).

۲-۳-۲٫ ارزیابی­های خاص از محصول

شامل آزمون­های طول عمر، قابلیت اطمینان و محیطی که بر روی واحدهای تولید شده از محصول انجام میشود.

۲-۳-۳٫ ارزیابی انبار کارگاه و قطعات یدکی

شامل هزینه انجام ارزیابی از انبار کارگاه، به واسطه تغییرات مهندسی اعمال شده و مدت زمان نگهداری محصول در انبار (نگهداری بیش از حد مجاز محصول در انبار) یا بررسی سایر مسائل و مشکلات مشکوک درباره محصولات.

۲-۴٫ بازنگری داده­های بازرسی و آزمون

هزینه­های مربوط به بازنگری داده­های بازرسی و آزمون قبل از صدور اجازه ارسال و حمل محصول، از جمله تعیین اینکه آیا نیازمندی­های محصول تامین شده است یا خیر.

۲-۵٫ ارزیابی­های متنوع از کیفیت

هزینه­های مربوط به ارزیابی و کنترل­های دوره­ای از مکان­ها و محیط­هایی که به نوعی محل حفظ و نگهداری و ارائه خدمات پشتیبانی برای محصولات می­باشند جهت حصول اطمینان از تداوم شرایط مناسب جهت نگهداری ایمن از محصولات مورد نظر. از جمله این محیط­ها، انبارها، محل­های بسته­بندی و حمل می­باشند.