ترمیناتور به واقعیت پیوست؛ تی پاد، اولین کامیون رباتیک جهان

مدت زمان زیادیه وسایل نقلیه خودران طراحی و تولید می شن، اما هنوزم به صورت سنتی رانندگان اجازه دخالت در رانندگی اونا رو دارن.

الان، یه شرکت سوئدی اولین نمونه وسیله نقلیه ای رو تولید کرده که به شکل به طور کامل خودکار و بدون دخالت آدم رانندگی می کنه.

این وسیله نقلیه که هدف از تولید اون حمل باره، از هیچ اتاقک و کابین مخصوص انسانی بهره نمی بره و در طراحی اون هیچ گونه صندلی، پنجره و یا جایگاه مخصوص سرنشین و یا راننده در نظر گرفته نشده.

در واقع اگه بخوایم روراست باشیم این کامیون خودکار، علاوه بر نداشتن هیچ گونه پنجره و صندلی مقدار زیادی بی روح، عجیب و غریب و کُند به نظر می رسه.

شرکتی سازنده اینراید اسمشه. به گفته شرکت حمل و نقل اینراد این کامیون به نام تی پاد، علاوه بر برخورداری از مزیت رانندگی به طور کامل خودکار، هیچ گونه گاز گلخانه ای رو منتشر نمی کنه و از نیروی الکتریکی واسه حمل و نقل استفاده می کنه.

این خودرو که دومین نمونه تولیدی این شرکته از طول تقریبی ۷ متر برخورداره وتوانایی حمل ۲۰ تن بار رو داره. یه بار شارژ کامل می تونه تی پاد رو تا حدود ۲۰۰ کیلومتر پشتیبانی کنه و البته نکته مهم در مورد این خودرو اینه که واسه حمل و نقل بار احتیاج نیس که به صورت سنتی و دستی اقدام شه. می گن اولین خودروی تولیدی اینراید یه کامیون شهری به طور کامل معمولیه که از نیروی الکتریکی یا آپشن خودرانی بهره نمی بره.

انگار با تولید این خودرو، آینده ای که با رباتا به تصویر کشیده می شد شده و اگه تصور کنیم که زندگی ما با ترمیناتورها قاطی شده می شه، تصور بیراهی نیس.

خوش بختانه آدم به صورت کامل از سیستم این کامیون حذف نشده و اینراید سیستم اونو از نوع هیبریدی طراحی کرده. اینجا منظور از دخالت آدم در این وسیله حضور اون نیس. بلکه منظور اپراتوریه که کامیون رو از یه مقر مرکزی هدایت می کنه.

واقعا کامیون هر وقتی که در بزرگراه حرکت میکنه به صورت خودران عمل کرده و وقتی که از بزرگراه خارج می شه اپراتور کنترل تی پاد رو بردوش گرفته و اونو از راه کنترل دستی به مقصد میرسونه.

این اپراتور هم اینکه هر وقتی که احتیاج به دخالت باشه مثلا مشکلی به وجود بیاد یا قطعه ای خراب شه هم می تونه کنترل کامیون رو به دست بگیره.

الان، تی پاد فقط یه نمونه اولیه با محدودیتایی مثل رنج محدود حرکته که حتی توانایی کنترل از راه دور اون به درستی و به صورت کامل اجرا نشده.

طبقه گفته سایت اینترنتی ونتور بیت، اینراید در حال برنامه ریزی واسه ساخت یه کامیون به طور کامل کاربردی واسه مشتریان خوده و می خواد هرچه زودتر این کامیون رو رونمایی کنه.

این شرکت امیدواره تا ۲۰۲۰ میلادی ۲۰۰ تی پاد فعال رو در ناوگان حمل ونقل خود اختیار داشته باشه. اما باید به این سوال جواب داد که تولید کامیون خودرانی که با خود بار حمل میکنه و می تونه فقط از راه اپراتور به صورت دستی کنترل شه واقعا ایده خوبیه؟

تکنولوژی در حال پیشرفته و این یه واقعیت رد ناپذیره و اگه بخوایم رو راست برخورد کنیم طراحی و تولید خودروهای خودمختار هیچ ربطی به علاقه به رانندگی نداره.

همونطور که تولید ماشین، حیواناتی مثل اسب رو از حمل و جابجایی آدما راحت کرد و کار و استفاده کردن از اونا رو در بخش تفریحات قرار داد ماشینای خودران هم می تونن وظیفه حمل و نقل و انجام کارای لازم رو بردوش گیرند. در این صورت آدما می تونه با هدف تفریح و لذت بردن با ماشینای هیجان انگیز رانندگی کنن.

البته اینم بگیم که میلیونا دلیل هست که به چه دلیل کنترل از راه اپراتور از راه دور در این کامیونا هست مخصوصا که تکنولوژی خودران هنوز یه صورت عالی و کامل اجرا نشده.

سوالای زیادی در مورد این تکنولوژی و خودروهایی که به اون مجهز ان هست که هنوز به اونا جواب داده نشده، اما انگار گریزی از آینده به طور کامل رباتیک صنعت حمل و نقل نباشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*