برخورد سلیقه ای در واردات خودرو؛ داتیس خودرو مستندات خود را ارائه کرد

ماجرای واردات خودروهای ولوو به کشورمون ظرف چند سال گذشته به روندی بسیار پیچیده تبدیل شده. به خصوص پس از لغو مجوز شرکت افرا موتور که قدیم به عنوان عرضه کننده ولوو در ایران میشناختنش، خریداران ولوو در ایران با مشکلات بسیار زیاد ای در مورد خدمات پس از فروش و تامین قطعات خودروهای خود مواجه شدن.

حالا چند ماهیه که نام داتیس خودرو به عنوان عرضه کننده خودروهای ولوو در کشور مطرح می شه اما این شرکت هم با مشکلات متفاوتی در مورد شروع به کار خود مواجه شده.

ولوو XC90

تازگیا طی یه نشست مطبوعاتی، شرکت داتیس خودرو ایرانیان به عنوان نماینده رسمی شرکت هایکو آلمان، همه مستندات خود مبنی بر نمایندگی بودن رو در حالی ارائه داد که وزارت صنعت تا الان هیچ جواب مشخصی درباره دلیل مجوز ندادن به این شرکت رو مطرح نکرده.

میلاد علینقی، مدیرعامل شرکت داتیس خودرو ایرانیان، روز گذشته در نشستی خبری، با بیان اینکه بدیش اینه در کشور ما فقط صحبت می شه و عملیاتی صورت نمی گیره، اعلام کرد: این سوال مطرحه که به چه دلیل اگه شرکتی مانند داتیس خودرو عملیاتی جلو رفته با اون برخورد می شه اما در بحث خدمات دهی به مردم هیچ اقدامی صورت نمی گیره؟ اولین اصل ما در این شرکت خدمات دهی به مشتریان بود.

ولوو

در سال ۹۳ با در نظر گرفتن مشکل آلودگی هوا عزممونو جزم کردیم اولین تعمیرگاه تخصصی خودروهای هیبرید در کشور رو راه اندازی کنیم چون که تا قبل از این به دلیل نبود خدمات پس از فروش مطمئن این خودروها، مشتری از خرید این نوع خودروها دوری می کرد.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: در سال ۹۵ این تعمیرگاه با بهترین لوازم راه اندازی شد. قبل از راه اندازی این تعمیرگاه خودمون رو به عنوان یه شرکت خصوصی خدمات رسان در مورد خودرو معرفی کردیم و پس از این اتفاق رقابت در میدون خدمات پس از فروش میان شرکتای خودرویی انجام شد.

مدیرعامل داتیس خودرو، با اشاره به اینکه ما عزممونو جزم کردیم پس از این کار، مکاتباتمان با شرکتای خودروساز بزرگ دنیا رو واسه گرفتن نمایندگی گفتگو کردیم، گفت: در خیلی از مذاکرات تا نام ایران رو می آوردیم در همون اول کلمه «نه» رو می شندیم.

ولوو

خیلی از کشورها با در نظر گرفتن اینکه بازار خوبی در آمریکا دارن حاضر نبودن که در بازار ایران فعالیت کنن. مذاکرات ما ادامه داشت تا اینکه ما چند قرارداد با چند برند جور واجور به امضا رساندیم که مابقی قرارداده ها هم طی چند روز آینده معرفی می شن.

علینقی با بیان اینکه در بعضی از قرارداده ها ما فروش انحصاری خاورمیانه خود رو به خود اختصاص دادیم، گفت: در میون این برنده ها، نام شرکتی به نام «هایکو» مطرح شد.

در همون جلسه اول با این شرکت عنوان کردن که این یه جلسه میان داتیس خودرو، هایکو و شرکت ولووه چون که هایکو از سال ۲۰۰۸ شریک تجاری ولووه. پس از ۸ ساعت جلسه گفتن که قرارداد ما با شما مانند قرارداد مستقیم شما با ولووه.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: پس از ۱۰ روز به ما جواب مثبت دادن و ما فکر می کردیم با پشتیبانی دولت در این مورد روبه رو میشیم اما به جای پشتیبانی با مشکلات زیادی روبه رو شدیم.

ولوو

بهمن ماه سال گذشته ما مدارک خود رو به مرکز امور اصناف جهت اخذ مجوز فعالیت ارائه کردم اما پس از تعطیلات عید پس از پیگیریای جور واجور در کمال تعجب با این جواب مواجه شدیم که شما مدارکی مبنی برقرارداد و ترجمه قرارداد پیش ما ندارین.

علینقی اعلام کرد: ما دوباره از شرکت در دو نسخه مدارک رو درخواست کردیم و به مرکز اصناف ارائه کردیم و اینبار دوستان این سوال رو مطرح کردن که به چه دلیل در قرارداد شما نام ولوو اومده باید این نام حذف شه و احتیاجی به گارانتی ولوو نیس.

هر چقدر ما توضیح دادیم که بخش اصلی قرارداد مربوط به ولووه آقای امانت رییس مرکز اصناف نپذیرفتند اما در همانجا به ما قول دادن که اگه این نام حذف شه، مجوز ما صادر می شه.

ولوو

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: ما دوباره در قرارداد نام ولوو رو حذف کردیم اما در تاریخ ۲۴ خرداد ماه یه نامه به ما فرستاده شد که درآن حتی دیکته نام شرکت هایکو غلط تایپ شده بود، اعلام کردن که امکان صدرو مجوز به دلیل اینکه شرکت هایکو اقدام به تیونینگ خودروهای ولوو می کنه، وجود نداره.

ما در جواب این نامه اعلام کردیم که هایکو اسپورتیو صاحب پلتفرم ولووه و یکی از اقداماتش تیونینگ کردن خودروهای ولووه.

ضمن اینکه آقای نعمت زاده، وزیر قبلی صنعت اعلام کرده بودن که اخذ مجوز از شرکتای واسطه ای ممنوعه اما اگه شرکتی شماره شاسی اختصاصی داره، می تونه مجوز نمایندگی صادر کنه.

قائم مقام شرکت داتیس خودرو با تاکید براینکه پیگیریا و مکاتبات ما با مرکز امور اصناف و وزارت صنعت ادامه داشت، گفت: مرکز اصناف هیچ جواب روشن و مدارکی مبنی بر ممنوع بودن گرفتن مجوز به ما ارائه نداد و پس از نمایشگاه شهر آفتاب چالشای زیاد دیگری واسه ما ساختن و بقیه نامه نگاریامون هیچ پاسخی نداشته.

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *